SLEVA až 40 % na vánoční balíčky + dárek k objednávce nad 1.590 Kč!

Ženské intimní zdraví v létě

Léto plné slunce, výletů, koupání a cestování. Toto období miluje snad každá žena. Bohužel vlhké prostředí a vyšší teploty, které tuto sezónu často provází, nám mohou toto období značně znepříjemnit. Jaké jsou tři nejčastější zdravotní problémy se kterými se ženy v létě potýkají a jak jim předcházet? Jak můžete nejlépe pečovat o své intimní zdraví? 

 

Které problémy zažívají ženy v létě nejčastěji?

 

V letních měsících pozorujeme poměrně vysoký nárůst žen, které jsou nuceny navštívit svého gynekologa kvůli problémům s intimním zdravím. Nejčastěji se jedná o:

 

  • Kvasinky
  • Zánět močových cest
  • Bakteriální vaginózu

 

Kvasinky

Mezi nejčastější sezónní ženská onemocnění patří kvasinková infekce. Za vznikem vaginálních mykóz nejčastěji stojí přemnožení kvasinek rodu Candida albicans a narušení přirozeného pH v pochvě. Kvasinkám se daří zejména v teplém a vlhkém prostředí.. Pro ženu znamená jejich zvýšený výskyt nepříjemné svědění, pálení nebo také bílý hrudkovitý výtok. 

Bakteriální vaginóza

Dalším velmi častým onemocněním je bakteriální infekce neboli bakteriální vaginóza. Bakteriální vaginóza nastává, když je v pochvě narušená rovnováha a existuje tam více škodlivých bakterií, než těch dobrých. Bakteriální vaginózu doprovází našedlý výtok, jenž výrazně zapáchá po rybách. Může se vyskytnout také svědění a pálení. Bakteriální vaginózu lze diagnostikovat během lékařské prohlídky. V pokročilém stádiu je nutná léčba antibiotiky.

Zánět močových cest

Pokud trpíte na časté záněty močových cest, měly byste se mít v létě na pozoru. Oslabená imunita, mokré plavky, prochladnutí nebo špatný pitný režim můžou mít za následek vznik nepříjemného zánětu. 

Záněty se projevují pálením a řezáním při močení (v některých případech s příměsí krve), bolestí v podbřišku a v zádech. Pokud se zánět neléčí, bakterie se postupně dostávají do močového měchýře, případně až do ledvin, kde mohou způsobit vážnou infekci. Pokud zánět podchytíte včas, je možné jej vyléčit přirozenou cestou, ale v pokročilém stádiu je nutná návštěva lékaře a antibiotika. 

7 tipů jak těmto problémům předcházet

  1. Správná intimní hygiena

Po koupání v bazéně, jezeře nebo rybníku se vždy osprchujte. Sprchujte se alespoň jednou denně a na umývání intimních partií vždy používejte pouze vodu, nebo přípravky přímo určené na intimní partie, které nenaruší přirozeně kyselé prostředí pochvy. Vyhněte se parfémovaným mýdlům.

 

  1. Obezřetnost při koupání

Místa na koupání si vybírejte pečlivě. Voda v rybnících a veřejných koupalištích totiž může vyvolat změny kyselosti poševního prostředí. V chlorovaném bazénu je zase riziko, že dezinfekční prostředky zahubí některé důležité poševní bakterie.. Ženská pochva je totiž unikátním ekosystémem, jehož harmonii je velmi snadné narušit, a následně vzniká živná půda pro přemnožení bakterií a kvasinek. 

Po koupání se co nejdříve převlečte do suchých plavek. Mokré, vlhké nebo zapařené plavky jsou rájem pro rozmnožování těch nesprávných bakterií. 

 

  1. Vhodné spodní prádlo

Noste nejlépe volnější, bavlněné prádlo ve které bude mít vaše yoni možnost dýchat a nebude docházet k zapařování. Bavlna odvádí vlhkost od těla zatímco oblečení ze syntetických vláken má tendenci vlhkost zadržovat.

 

  1. Dostatek tekutin a zdravá životospráva

Dodržujte pitný režim a dbejte na svou stravu. Kvasinky se živí cukrem, proto to nepřehánějte s alkoholem, sladkými nápoji nebo zmrzlinou. Dejte si raději ovoce. Dbejte na dostatečný přísun vitamínů a minerálů a podporujte obranyschopnost svého organismu. Skvělé na posílení imunity jsou například vitamín C a železo

 

  1. Bylinkové čaje a napářky

Bylinky a bylinné směsi jsou skvělou prevencí i pomocníky při počátcích jakýkoli ženských problémů. Na močový měchýř mají pozitivní vliv brusinky, lichořeřišnice, vřes, maliník, nebo měsíček lékařský. Proti kvasinkám by mohly pomoci bylinné tinktury z penízovky, česneku, grepových jader, červeného lapacha nebo houby šiitake. Vyzkoušejte také výtěr grepovým či rakytníkovým olejem a sedací koupele z protizánětlivých a protiplísňových rostlin. Na záněty působí blahodárně bylinky jako ptačí jeřáb, lékořice, maliník, měsíček, kotvičník a prostředky pro likvidaci bakterií, jako je lichořeřišnice, brusinka, a protizánětlivé, jako je olše či třezalka. 

 

  1. Probiotika

Podpořit své intimní zdraví můžete také probiotiky. Probiotika jsou živé nepatogenní mikroorganismy s příznivým vlivem na zdravotní stav. Probiotické bakterie najdeme v jogurtech, kefírových mlécích, nebo tvrdých sýrech. Dnes naštěstí existuje i spousta rostlinných variant a to jak probiotických jogurtů, kefírů, nebo doplňků stravy. Bylo také dokázáno, že probiotika se nemusí aplikovat přímo do ženských intimních oblastí, protože dobře osídlený střevní trakt je základem pro osídlení celého organismu, tedy i pochvy. Skvěle podpoří vaše intimní zdraví naše ženská probiotika s přidaným brusinkovým a maca extraktem a d-manózou. 

Autor článku: Dominika Bartoňová

Zdroje:

https://www.wowcareusa.com/blog/summer-hygiene-tips-for-women
https://www.publichealth.va.gov/infectiondontpassiton/womens-health-guide/vaginal-yeast-infections.asp
https://www.publichealth.va.gov/infectiondontpassiton/womens-health-guide/urinary-tract-infections.asp
https://www.publichealth.va.gov/infectiondontpassiton/womens-health-guide/bacterial-vaginosis.asp
https://www.womenshealth.gov/a-z-topics/vaginal-yeast-infections
https://eshop.tarani.cz/blog/o-cem-zeny-nemluvi--intimni-onemocneni-a-potize/
https://zena.aktualne.cz/zdravi/3-letni-gynekologicke-problemy-rady-bylinkarky/r~i:article:785751/
https://herbalon.cz/2022/05/23/nejcastejsi-letni-intimni-problemy-zen-ktere-vam-mohou-zneprijemnit-dovolenou/

Zpět do obchodu